מיכל דנקנר - קלינאית תקשורת
מיכל דנקנר
קלינאית תקשורת, M.A. (מוסמך)
מומחית בקשיי שפה ודיבור, היגוי, קול, קשר ושטף
ילדים ומבוגרים
09-951-4952
החזרים מקופות החולים
   | | | | | | | | |  
תיאורי מקרים
היגוי משובש מאד (דיספרקסיה) ואיחור שפתי
לפני כשנתיים כשהיה בן שלוש הגיע אלי עומר לאבחון בעקבות מובנות דיבור נמוכה מאד ובעיית שפה. הגאים רבים היו חסרים, הגאים אחרים היו משובשים, תנועתיות אברי ההיגוי היתה מוגבלת ברמה כזו שהצליח רק להוציא את הלשון ללא יכולת להרים אותה או להזיזה לצדדים. היו תהליכים פונולוגיים רבים שכללו השמטת הברות, צמצום צרור, אסימילציה וכו' כמו כן, אוצר המילים היה דל, המשפטים קצרים ורוב האנשים (לרבות הוריו) לא הצליחו להבין את כוונתו. בטחונו העצמי בגן היה נמוך והגננת איתה הייתי בקשר היתה ממש מודאגת.
ראשית חוכמה ביקשתי מהוריו להמשיך ולהתייעץ עם פיזיותרפיסטית בתחום המוטורי. היתה לי תחושה חזקה שטיפול מוטורי ביציבה (הוא החל ללכת רק בגיל שנתיים), בחיזוק חגורת הכתפיים יועיל רבות ויקצר את ההליך הטיפולי הנדרש ממני כקלינאית.
  מיכל דנקנר
עומר היה במעקב כל כמה חודשים, ואכן בעקבות הטיפול המוטורי, והמלצתי לפקוד את גן השעשועים הרבה ככל האפשר, חלה התקדמות רבה ביציבה שלו ובשרירי חגורת הכתפיים שהם הבסיס עליו מושתתת כל מערכת הדיבור וההיגוי. לאחר כחצי שנה של חיזוק מוטורי כללי, התחלתי בטיפול היגוי שפתי משולב.
עומר רכש את ההגאים בזה אחר זה ולאחר כחצי שנה הוסיף שישה הגאים לרפרטואר התקשורתי שלו והרחיב את השימוש במספר הגאים אחרים. בנוסף הלכה והשתכללה גם השפה שבפיו עד כי לא היה זקוק לטיפול השפתי כלל. נותרנו עם שני הגאים: k, g אותם מחליף עם ההגאים t, d (בהתאמה).
כיום לאחר שנה של הפסקה בטיפול חזר אלי עומר לסגירת קצוות, ואני מוכרחה לומר שיש לי העונג והכבוד להיות שוב בתמונה. אני נהנית משפתו הבוגרת והעשירה מהפנינים שיוצאות מפיו ובכלל מהקשר עם חבר צעיר ונפלא.

איחור שפתי בהבעת הדיבור
לפני כחצי שנה הגיעה נאוה בת השלוש עם אימה שטענה כי ביתה אינה מדברת כלל.
לאחר שקיבלתי מעט פרטים אנמנסטים, התפניתי לשוחח עם נאוה. אוצר המילים אכן היה דל מאד מהמצופה לילדה בגילה, כמעט לא היו צירופי מילים ומובנות הדיבור היתה נמוכה מאד. ההבנה לעומת זאת היתה תקינה.
תיסכולה של נאוה מכך שלא מבינים אותה היה גדול.
במהלך האבחון ראיתי ילדה מלאת ביטחון עצמי, אוהבת חיות, רוכבת בלי פחד על אופנים ותקשורתית להפליא. כל כך רצתה שאבין אותה שחיפשה ומצאה דרכים רבות ומגוונות להעביר את כוונותיה; היא השתמשה בתנועות ידיים, בהבעות פנים והיתה כולה עירנית ומוכנה לשמוע מה בפי. שמעתי מפיה גם משפט בודד אחד ומיד השתמשתי בו להרגיע את אימה: "ג'י בוא". היא פנתה לכלבה ששמה אנג'י והזמינה אותה להכנס פנימה. לא היה לי ספק שרכישת השפה תגיע ממש בקרוב ובצעדי ענק.
לאחר חודשיים של טיפול בתדירות של פעמיים בשבוע, חל שיפור דרמטי בכל תחומי השפה. אוצר המילים ההבנתי וההבעתי של נאוה גדל ללא הכר, המילים בהם היא משתמשת מובנות יותר (היא מבטאת חלק ניכר מן ההברות שבהן), נוספו הגאים בהם לא השתמשה עד כה, קיימים יותר ויותר משפטים בני שתיים ושלוש מילים ואפילו משפטים ארוכים יותר, המעבירים רעיון מורכב. התסכול מכך שלא מבינים אותה פחת והיא שמחה ומאושרת להגיע לטיפולים ותמיד מקבלת את פני בחיוך ובחיבוק חם.

שיבושי היגוי
יוסי בן ה-9 וחצי הגיע לטיפול בעקבות שיבוש בהגיית האותיות השורקות. השיבוש היה כזה שבכל פעם שהגה ש', ס', ז' או צ' לשונו זזה לאחד הצדדים בפיו ונשמע מין ציקצוק.
התחלנו טיפול עם מוטיבציה בינונית למדי, ובאמת לאחר תקופה של כמה חודשים בהם חל שיפור מסויים באחד ההגאים, חשתי שאנחנו מבזבזים זמן יקר. פניתי אל האם ובעיצה משותפת החלטנו לדחות את הטיפול ולקוות שהמוטיבציה תגיע.
ובאמת אחרי שלוש שנים, בגיל 12 וחצי אוטוטו בר מצווה, הרגיש יוסי שמפריע לו מאד אופן ההיגוי. ההורים פנו אלי ואני למודת ניסיון העבר לאחר שביררתי את מידת המוטיבציה קיבלתי אותו לטיפולי. ואכן לאחר כחודשיים בעקבות תרגול אינטנסיבי חל שיפור משמעותי בכל ההגאים השורקים ויוסי החל אפילו לדבר בהיגוי נכון גם מחוץ לחדר הטיפול.
כעבור תקופה של עוד חודשיים התגבר לחלוטין על השיבוש. בבר מצווה שלו הייתי גאה לשמוע ולראות את התוצאה – היגוי ללא דופי.

צרידות עד כדי העלמות של הקול
בטלפון שהגיע אלי לפני כשנה דיברה אחותה של אורה. אורה שהיתה בתחילת הריונה, איבדה את הקול ולא יכלה לשוחח בטלפון אפילו לא כדי לקבוע פגישה.
הזמנתי את אורה לאבחון. במכתב מרופא אף אוזן גרון נוכחתי לדעת שנמצאו שתי יבלות על שני מיתרי הקול.
כבר באבחון נוכחתי לדעת שאורה אינה משתמשת נכון במיתרי הקול. היא נושמת נשימה שטחית מאד (חזיתית עליונה), אינה משתמשת בסרעפת ובשרירי הבטן החזקים ביעילות ובעצם מתעללת במיתרי הקול שלה. כאילו להוסיף שמן למדורה, הצפת ההורמונים האופיינית לתחילת הריון גם היא תרמה את שלה, והתוצאה קול צרוד מאד בבקרים שנעלם כליל במהלך היום.
ראשית למדנו כללי עשה ואל תעשה בנוגע לקול, עברנו דרך תזונה יותר נכונה, תרגילי הרפיה וגמישות מיוחדים לאזור הראש, הצוואר וחגורת הכתפיים.
המשכנו בלימוד הנשימה הנכונה, כלכלת אויר העומד ברשותינו בצורה נכונה, שימוש נכון באויר לצורך דיבור (מילים, משפטים ולבסוף קריאה ודיבור ספונטני) וכו'.
ההטבה הורגשה כבר בפגישה השניה, ולאחר תשעה טיפולים נפרדנו כמעט לגמרי מהצרידות ונפרדנו זו מזו.

   | | |